Σαρωτικός ο Τσιτσιπάς στα ημιτελικά του τουρνουά ATP στο Τορόντο

Εύκολη νίκη πήρε ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στον Κάσπερ Ρουντ με 2-0 σετ (6-1, 6-4) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά ATP στο Τορόντο.

Το πρώτο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς το κέρδισε εύκολα με 6-1 σε 24 (!) μόλις λεπτά. .

Στο δεύτερο σετ ο Ρουντ έκανε το 1-0, ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 1-1. O Τσιτσιπάς ισοφάρισε ξανά σε 2-2, ενώ ο Ρουντ στη συνέχεια έκανε το 3-2. Ο Έλληνας πρωταθλητής ισοφάρισε ξανά 3-3, ενώ ο Ρουντ έκανε από την πλευρά του το 4-3. Ο Έλληνας τενίστας έχοντας στη όμως ως «όπλο» τα καλά σερβίς ισοφάρισε σε 4-4.

Ο Τσιτσιπάς έκανε το μπρέικ (5-4), κάτι που το έδωσε ουσιαστικά και τη νίκη, αφού δεν δυσκολεύτηκε να πάρει και το τελευταίο γκέιμ (6-4).

Στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ (Ισπανία)-Ρέιλι Οπέλκα (ΗΠΑ).