Ολυμπιακοί αγώνες – Τόκιο: Η Σβιτόλινα σταμάτησε τη Σάκκαρη

Η Ουκρανή Ελίνα Σβιτόλινα (Νο 4) σταμάτησε το όνειρο της Μαρίας Σάκκαρη να ανέβει στο βάθρο των νικητριών στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις στο μονό των γυναικών καθώς κέρδισε την Ελληνίδα πρωταθλήτρια στον 3ο γύρο με 2-1 σετ (5-7, 6-3, 6-4).

Η Μαρία Σάκκαρη αν και βρέθηκε πίσω στο πρώτο σετ με 0-3 και 1-4 έκανε δυναμική επιστροφή καθώς γύρισε το ματς παίρνοντας κεφάλι στα games με 5-4 και τελικά βγήκε νικήτρια μετά από σκληρή μάχη με 7-5 παίρνοντας το πρώτο σετ (1-0).

Η Σβιτόλινα πρόβαλλε σθεναρή αντίσταση στο δεύτερο σετ και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στην Ελληνίδα πρωταθλήτρια. Η Ουκρανή τενίστρια κατέκτησε το δεύτερο σετ με 6-3 και το ματς έγινε ντέρμπι.

Η Μαρία ξεκίνησε με το δεξί στο τρίτο και πλέον καθοριστικό σετ, όμως η Σβιτόλινα γύρισε γρήγορα τα games και προηγήθηκε με 3-1. Η Σάκκαρη έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 3-3. Η Ουκρανή ωστόσο συνέχισε και πήρε προβάδισμα με 5-3 και τελικά έφτασε στη νίκη με 6-4 κάνοντας το 2-1 με ανατροπή.

Πηγή: ertnews.gr