Οι «ερυθρόλευκοι» αναζητούν ποδοσφαιρικό θαύμα στην αγγλική πρωτεύουσα…

Ο Ολυμπιακός πλησίασε σε μια ισοπαλία που θα του άφηνε σοβαρές ελπίδες για τη ρεβάνς της Πέμπτης στο Λονδίνο, ωστόσο η ανώτερη Άρσεναλ με 18 τελικές στο παιχνίδι της επικράτησε με σκορ 3-1.

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» αναζητούν ποδοσφαιρικό θαύμα στην αγγλική πρωτεύουσα, αφού χρειάζονται τρία γκολ για να προκριθούν ή τουλάχιστον για να πάνε το ματς στην παράταση, εφόσον δεχθούν ένα. Μόνο για ένα τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν η ομάδα που έπρεπε να είναι, όμως σ’ αυτό το επίπεδο δεκαπέντε λεπτά αξιόλογου ποδοσφαίρου δεν είναι αρκετά.

Οι ποδοσφαιριστές του Αρτέτα αξιοποίησαν τα τραγικά λάθη και τα κενά των αντιπάλων τους στην άμυνα και με γκολ των Έντεργκααρντ, Γκάμπριελ και Ελνένι είναι το φαβορί για την πρόκριση στους «8» του Γιουρόπα Λιγκ. Για τον Ολυμπιακό που έχασε τον Μπα στο ζέσταμα λόγω ενοχλήσεων στη μέση, είχε προσωρινά ισοφαρίσει ο Ελ Αραμπί.