Πρωταθλητές Ελλάδας οι Δραζινός και Σάρρα

Με πολύ μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Μοντέρνου Πεντάθλου Παίδων – Κορασίδων που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα.

Τα νέα παιδιά, ηλικίας έως 17 ετών, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό κι απέδειξαν ότι το μέλλον του αθλήματος είναι ευοίωνο. Πρωταθλητές Ελλάδας αναδείχτηκαν οι Δημήτρης Δραζινός και Αθηνά Σάρρα, ενώ στη σκυτάλη πρώτευσε ο Ν.Ο Πεύκη – Λυκόβρυσης.
Στους Παίδες o Δραζινός με χρόνο 9.56,70 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και ακολούθησαν οι: Θεοχάρης Μάινα 10.09,60 και Ηλίας Αργυράκης 11.09,29.
Στις Κορασίδες η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική και η Σάρρα πρώτευσε για ελάχιστα δευτερόλεπτα. Με χρόνο 11.49,00 ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, ενώ η Ανθή Χασιάκου με 11.53,75 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Το χάλκινο μετάλλιο φόρεσε στο στήθος η Κωνσταντίνα Τσολάκη με 12.48.95.
Τέλος στη μικτή σκυτάλη (αγόρια – κορίτσια) ο Ν.Ο Πεύκη – Λυκόβρυσης στέφθηκε πρωταθλητής με 13.49,06. Στη δεύτερη θέση ήρθε ο Πανελλήνιος με 14.43.56 και στην τρίτη ο Προμηθέας Νίκαιας – Ρέντη με 14. 50,06