Καθάρισε την πρώτη θέση με ανατροπή η ΑΕΚ

Η Ένωση ξύπνησε μετά το γκολ της Λαμίας και με την είσοδο του Μπογέ, που μπήκε και έδειξε την τεράστια κλάση του, γύρισε το ματς επικρατώντας με 2-1 – Ο Γιακουμάκης το πρώτο τέρμα από ασίστ του Αργεντινού, ο Γκάλο το δεύτερο, με φάουλ-καρμπόν όπως αυτό στο Γεντί Κουλέ.

Με τον Λούκας Μπογέ να μπαίνει για μισή ώρα και να κάνει τη διαφορά, η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 της Λαμίας στην Καλλιθέα, καθαρίζοντας ουσιαστικά την πρώτη θέση και την πρόκριση στο Κύπελλο. Η Ένωση είχε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, ένα κακό ξεκίνημα στην επανάληψη όπου δέχτηκε ένα γκολ στην αντεπίθεση που δεν επιτρέπεται να το δέχεται, ωστόσο με την είσοδο του Μπογέ στο 58’ αλλάζουν όλοι οι συσχετισμοί και ο Αργεντινός ουσιαστικά με τις ενέργειες του φέρνει τα πάνω κάτω. Ο Μπογέ άλλωστε, είναι αυτός που σερβίρει έτοιμο το γκολ της ισοφάρισης στο 73’ στον Γιώργο Γιακουμάκη, ενώ από δικό του σουτ αμυντικός της Λαμίας σταματά την μπάλα με το χέρι, για να έρθει ο Γκάλο στο 81’ να διαμορφώνει το τελικό 2-1 με άπιαστη εκτέλεση φάουλ – καρμπόν όπως αυτή στο Γεντί Κουλέ. Η ΑΕΚ από το σημερινό παιχνίδι, πρέπει σίγουρα να κρατήσει την μεγάλη κλάση του Μπογέ ο οποίος για δεύτερο σερί ματς μπαίνει και κάνει τη διαφορά (το έκανε και κόντρα στον Ολυμπιακό) την εικόνα του Ερίκ Μοράν ο οποίος έδειξε καλά στοιχεία και επιβεβαίωσε πως είναι ανεβασμένος, την εικόνα του Γιαννιώτα στην επανάληψη που δημιούργησε ρήματα στην άμυνα της Λαμίας μέχρι να αντικατασταθεί, τον Γιακουμάκη που ήταν μαχητικός και είχε και το γκολ, αλλά και την εικόνα του Σβάρνα ο οποίος ήταν σοβαρός και έδειξε πόσο καλό του έκανε η Ξάνθη. Αυτό που πρέπει να δουλέψει και να προβληματίσει την Ένωση είναι η φάση του γκολ της Λαμίας που η ομάδα δείχνει συνολικά κακή αμυντική συμπεριφορά δεχόμενη γκολ σε αντεπίθεση κι ενώ έχει κερδίσει η ίδια κόρνερ, πράγμα που απαγορεύεται…

Με 4-4-1-1, τον Αϊντάρεβιτς πίσω από τον Γιακουμάκη, τους Γιαννιώτα (δεξιά) – Μπότο (αριστερά) στα άκρα και τους Τσόσιτς – Μοράν στον άξονα ξεκίνησε η ΑΕΚ στην Καλλιθέα. Η Ένωση, προσπάθησε να βάλει κάτω την μπάλα και να βρει λύσεις επιθετικά απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα της Λαμίας, ωστόσο έλειψε η σιγουριά στις μεταβιβάσεις και η κίνηση από την μεσοεπιθετική γραμμή, πλην του Γιακουμάκη που το πάλεψε και έδωσε μάχες απέναντι σε δύο και τρεις αντιπάλους με αποτέλεσμα να… χάνεται κι αυτός.Ουσιαστικά μιλάμε για ένα κακό πρώτο ημίχρονο από πλευράς ΑΕΚ αφού δεν λειτούργησε το επιθετικό πλάνο ανάπτυξης, με τους παίκτες του Ουζουνίδη να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς να έχουν δημιουργήσει την μεγάλη φάση. Αμυντικά η ομάδα πήγε καλύτερα, ο Σβάρνας είχε σωστές αντιδράσεις και τοποθετήσεις αγωνιζόμενος δίπλα στον Τσιγκρίνσκι, καθαρίζοντας με ουσία όποτε χρειάστηκε να επέμβει…