Βασίλισσα για τρίτη χρονιά η Ρεάλ, 3-1 τη Λίβερπουλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι η υπερπρωταθλήτρια των πρωταθλητών… Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν νίκησε 3-1 στον τελικό του Κιέβου τη Λίβερπουλ και διατήρησε στην κατοχή της το Κύπελλο του ChampionC League για τρίτη συνεχή χρονιά.

Για να συμβεί αυτό όμως, χρειάστηκε η τύχη να γυρίσει επιδεικτικά την πλάτη στο συγκρότημα του Γιούργκεν Κλοπ, αφού μόλις στο 25ο λεπτό έχασε με τραυματισμό στον ώμο τον κορυφαίο παίκτη του, Μοχάμεντ Σαλάχ, από «πονηρό» μαρκάρισμα του… μετρ Σέρχιο Ράμος, ενώ τα δύο από τα τρία γκολ που δέχθηκε ήταν «προσφορά» του ανεκδιήγητου τερματοφύλακα Λόρις Κάριους.

«Μαύρη τρύπα» ο Κάριους

Ο Γερμανός γκολκίπερ απέδειξε ότι ο προπονητής του θα πρέπει να ξεκινήσει το φετινό μεταγραφικό σχεδιασμό από τη θέση νούμερο «1», καθώς με τέτοιου επιπέδου πορτιέρε η μεγάλη ομάδα του Άνφιλντ δεν έχει τύχη για να φτάσει στο επίπεδο που επιθυμεί και μπορεί.

Αυτό, βεβαίως, ουδόλως ενόχλησε τη μεγάλη ισπανική ομάδα, που πανηγύρισε τον τέταρτο τίτλο της στην τελευταία πενταετία, έφτασε συνολικά στα 13 τρόπαια στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της UEFA και συνεχίζει την προσπάθεια κατάρριψης του δικού της ρεκόρ, που είναι πέντε συνεχείς κατακτήσεις στο Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Χωρίς τον Σαλάχ των 44 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις φέτος, με τον αντικαταστάτη του (Λαλάνα) να μην… ακουμπά την μπάλα και τον Φιρμίνο εγκλωβισμένο ανάμεσα σε Ράμος και Βαράν, η συγκινητική προσπάθεια του Μανέ δεν ήταν αρκετή. Αναγκαστική αλλαγή, πριν το ημίχρονο, έκανε και η Ρεάλ, με τον Καρβαχάλ στο 36΄ να δίνει τη θέση του στον Νάτσο.

Όλος ο τελικός το 2ο ημίχρονο

Στο 48΄ το πλασέ του Ίσκο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κάριους, ο οποίος τρία λεπτά έκανε την… γκέλα της δεκαετίας: με την μπάλα στα χέρια προσπάθησε να τη δώσει σε συμπαίκτη του αλλά την έστειλε στο πόδι του Μπενζεμά κι από εκεί στα δίχτυα!

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο τελικός απόκτησε πάλι ενδιαφέρον, καθώς ο Μανέ με προβολή, μετά από κεφαλιά-πάσα του Λόβρεν σε εκτέλεση κόρνερ, έγραψε το 1-1.

Στο 61΄ ο Ζιντάν έριξε στο ματς τον Μπέιλ, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα με ένα από τα ωραιότερα γκολ στα χρονικά της διοργάνωσης (ανάποδο ψαλίδι μετά από σέντρα του Μαρσέλο με το δεξί πόδι!) πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ.

Οι Άγγλοι στάθηκαν άτυχοι λίγα λεπτά αργότερα με το σουτ του Μανέ να σταματά στο δεξί δοκάρι του Νάβας, στην τελευταία ευκαιρία τους στον τελικό, ενώ η καταστροφική βραδιά του Κάριους είχε και… συνέχεια, αφού στο 83΄ σε μακρινό και ακίνδυνο σουτ του Μπέιλ αντί να μπλοκάρει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του (!) και όλα τελείωσαν.