Μυθικός θρίαμβος στο βόλεϊ για τις γυναίκες του Ολυμπιακού – Πήραν το Ευρωπαϊκό μέσα στην Τουρκία (βίντεο)

Οι «ερυθρόλευκες» του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κατάκτησαν τον πρώτο διεθνή τίτλο στην Ιστορία του ελληνικού γυναικείου βόλεϊ, με απίθανη ανατροπή. Ο Ολυμπιακός, που είχε ηττηθεί (2-3) στον πρώτο τελικό του Challenge Cup εντός έδρας, «ταπείνωσε» την Μπούρσα στην Τουρκία, νίκησε στον δεύτερο αγώνα με 3-1 και πανηγυρίζει, μαζί του και το ελληνικό βόλεϊ.

Τα σετ (πρώτη η γηπεδούχος): 25-23, 20-25, 18-25, 16-25.

Εκτός από το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο ελληνικής ομάδας και πρώτο του γυναικείου πειραϊκού συλλόγου, είναι συνολικά το τρίτο του «ερυθρόλευκου» τμήματος, καθώς οι Άνδρες μετρούσαν ήδη δύο.
Αγωνιστικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα, βρέθηκε να χάνει με διαφορά που έφτασε και στο +6 (20-14), μείωσε στο -1 (23-24) αλλά έχασε το πρώτο σετ και το έργο του φάνηκε να γίνεται ακόμη πιο δύσκολο.

Η συνέχεια, όμως, ήταν διαφορετική. Ο Κοβάτσεβιτς μοίρασε τη θέση του λίμπερο βάζοντας την Κοκκινάκη για να ηρεμεί την Κονόμη, την οποία στόχευαν τα τουρκικά σερβίς και με τις Χίπε – Νιέμερ να κάνουν καλή δουλειά στη θέση «1» και την επίθεση, αντίστοιχα, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 18-13 με άσο της Πολ και πήρε τη διαφορά που του επέτρεψε να ολοκληρώσει χωρίς ιδιαίτερο άγχος το σετ και να ισοφαρίσει.

Με κεκτημένη ταχύτητα πια, η πρωταθλήτρια Ελλάδας πέρασε με 16-12 και μετέθεσε το άγχος στην πλευρά της τουρκικής ομάδας, που έβλεπε πια απέναντί της έναν αντίπαλο αποφασισμένο και με σταθερά υψηλή απόδοση.
Το σκορ έφτασε ακόμη και στο 23-13 μετά από λάθος της Γιλντιρίμ, η Μπούρσα κατόρθωσε να μειώσει τη διαφορά λόγω επανάπαυσης κι έτσι, με επίθεση της Χίπε, ήρθε το 25-18 και το 2-1 στα σετ.

Το νερό είχε μπει πια στο αυλάκι, παρότι στο τέταρτο σετ το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, μετά το αρχικό 4-1 του Ολυμπιακού. Οι Τουρκάλες, που έπαιζαν το τελευταίο χαρτί τους για να παραμείνουν στον αγώνα, πέρασαν με 8-7 και 14-12, για να ξεκινήσει από εκείνο το σημείο η «κόκκινη ραψωδία»: άσοι, μπλοκ και εξαιρετικά δομημένες επιθέσεις δημιούργησαν ένα επιμέρους σκορ 13-2 (!), για να τελειώσει σετ και αγώνας με άσο της Χριστοδούλου.

ΜΠΟΥΡΣΑ (Βερσέσι): Λέις 7 (5/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 31% άριστες), Γιλντιρίμ 6 (6/22 επ., 64% υπ. – 41% άριστες), Μπελιέν 11 (8/18 επ., 3 μπλοκ), Νιλάι 1 (μπλοκ), Ντιμίτροβα 24 (22/56 επ., 2 μπλοκ), Άλμπαρακ 9 (6/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Σαριόγλου (λ, 45% υπ. – 28% άριστες), Αβτσί, Μπιτσένκο, Ίντσε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Νιέμερ 12 (9/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 19% άριστες), Πολ 15 (9/31 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 51% υπ. – 31% άριστες), Λαμπρούση 11 (5/12 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 10 (4/6 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χίπε 17 (17/45 επ.), Κονόμη (λ), Κοκκινάκη (λ).